Alarm sistemi soygun, hırsızlık, gasp gibi durumların önüne geçmek için evlerin kapısına taktırılan sistemlerdir. Kullanımı oldukça pratik ve basittir.

Alarm Sistemleri Kullanımı

Alarm sistemleri yüksek koruma sağlayan elektronik cihazlardır. Alarm verdiği sırada siren, ışık ve telefona sinyal göndererek size haber verir. Kapı veya pencerenin açılması, evde bir canlı şeyin hareket etmesi, can kırılma gibi bir sesin sonucunda alarm rahatlıkla çalabilir. İçeride ki yaşam tarzına bağlı olacak eşyaların nereden olması gerektiğine karar vermelisiniz. 

Alarm sistemleri kurulduğu sırada kendinize ait bir parola belirlemeniz gerekir. Bazı alarm sistemleri uzaktan kumanda ile de çalışabilir. Alarm izleme sayesinde günlük ve haftalık raporlar da almanız mümkün. Kapı alarm sistemleri ile kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Alarm Sistemi Ekipmanları

Alarm sistemleri kendi içinde bulunan ekipmanlarla birlikte çalışır.

  • Alarm paneli
  • Siren
  • Tuş takımı
  • Gaz duman ve ısı detektörüdür.

Alarm paneli, hırsızlık, yangın gibi acil durumlar da algılanan sinyalleri anında gerekli noktalara iletir. Siren ve dedektör kısmını bu alan oluşturur. Tuş takımı, alarm panelinde olan ünitedir. Sistemi devreye alan bu kısım aynı zaman da devre dışı da bırakabilir. Siren, alarm çaldığı durumda yüksek sesle sizlere gerekli haberi verir. Telefonunuza da kurarak bilgi verilmesini sağlayabilirsiniz. Gaz duman ve ısı dedektörü bu gibi durumlarla karşılaştığınız sırada 24 saat boyunca çalışarak gerekli sinyalleri iletir.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri elektronik olarak çalışan ve hizmet veren manyetik sistemlerdir. Alarm sistemleri farklı durum algılaması sonucunda sensörlerle birlikte çalışmaya devam eder. İlk olarak sensörler de herhangi bir yangın, hırsızlık gibi acil durumlar algılanır. Sensörlerin göndermiş olduğu sinyalleri kullanıcıya iletir. Alarm sistemlerini aynı zamanda sizin çalıştığınız firmalar da izlediği için ilk yardım durumunda polise ve yangın birimlerine haber verir. Sizlere de mesaj gelmesi durumunda duruma hemen el atılmış olur.