Alarm sistemleri kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Her iki alarm sistemleri de elektronik ürünler olup kullanıma açık ürünlerdir. Kablolu alarm sistemleri elektrik ve sinyal iletimini bağlı olduğu alarm paneli üzerinden iletmektedir. Kablosuz alarm sistemleri ise duyarlı sensörler sayesinde sinyal iletimi sağlanır. Her iki alarm sistemlerinin kurulumu tamamen farklıdır. Kablolu alarm sistemlerinde kabloların elektriğe bağlantısı yapılır. Kablosuz alarm sistemlerinde ise kablo, delik delme gibi işlemler gerçekleşmeden kurulumu yapılır.

Kablosuz Alarm Sistemlerinin Dezavantajları

Kablosuz alarm sistemlerinin kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde, kurumsal firmalarda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Tamamen kişiye duyarlı sensörler ile çalışan kablosuz alarm sistemleri geniş alanlarda sinyal problemi ortaya çıkabilir. Tıpkı evlerde kullanılan Wi-Fi gibi alarm sistemlerinin sensörleri de uzaklaştıkça sinyal gücü azalır. Kablosuz alarm sistemleri pil ya da şarj ile çalıştıkları için periyodik olarak alarm sistemlerinin kontrol edilmesi gerekir. Nedeni belli olmayan nedenlerden dolayı da sinyal kesiciler tarafından alarm sistemlerinin sinyalleri kesilebilir. Böyle durumlarda sistemin çalışması mümkün olmaz.

Kablolu Alarm Sistemlerinin Avantajları

Kablolu alarm sistemleri kablosuz alarm sistemlerine göre işlevi daha yüksektir ve daha güvenilirdir. Bunun sebebi ise sinyalleri radyo frekansları kullanarak iletmesidir. Ancak bu durumun gerçekleşmesi kabloların zarar görmemesine bağlıdır. Birçok işletme tarafından tercih edilmektedir. Kablolu alarm sistemleri doğru montaj yapıldığı zaman uzun süre kullanım sağlamaktadır. Ayrıca kablosuz alarm sistemlerine göre daha ucuzdur. Kablolu alarm sistemleri büyük alanlar için daha idealdir. Bunun sebebi ise daha fazla sensörlerin takılı olmasıdır. Bu şekilde sinyaller daha güçlü çalışmaktadır. Kablolu alarm sistemlerinin hacklenmesi kablosuz alarm sistemlerine göre daha zordur.

Alarm Sistemlerinin Fiyatları

Alarm sistemleri son teknolojiye uygun elektronik ürünler olduğu için fiyatı da ona göre belirlenir. Kablolu yada kablosuz alarm sistemlerinin fiyatları birbirinden farklıdır. Kullanılan alanda her iki alarm sistemi de güvenlik sağlamaktadır. Güçlü sensörler sayesinde üstün koruma sağlamaktadır. Almak istediğiniz alarm sistemlerinin çok farklı özelliklere sahip olduğunu ve kişilerin de ona göre ücret ödediği kesindir. Her iki üründe yüksek derecede verimli elektronik ürünlerdir.