Özellikle ev ve iş yeri gibi mekanlarda yani yaşam alanı sayılabilecek konumlarda, insanlar oldukça sıkı bir güvenlik ister. Artan şehir nüfusu ile birlikte birçok suç oranı da beraberinde gelmiştir. Bunun için insanlar çok sayıda güvenlik sitemi geliştirmiştir. 

Gece uyuduğunuzda veya başka konuma gittiğinizde, sizin için önemli olan alanların güvenliğinden de emin olmak istersiniz. Çünkü günümüz medyasında artık çok sık karşımıza hırsızlık, soygunculuk ve dolandırıcılık haberleri çıkmaktadır. 

Bu yüzden bulunduğunuz konumda ciddi güvenlik tedbirleri alarak, olası hırsızlık durumlarında emniyet birimleriyle görüşme sağlayabilirsiniz. Böylece başta can sağlığınız olmakla birlikte mal güvenliğinizi de korumuş olursunuz.

Ev ve İş Yerlerinde Hırsızlığa Karşı Alınacak Pasif Tedbirler Nelerdir?

Evinizde ki güvenlik sistemi ile yukarıda bahsettiğimiz olası durumları emniyet müdürlüklerine iletebilirsiniz. Böylece yeterli inceleme doğrultusunda soruşturma başlatılacaktır. 

İşte pasif tedbirler;

  • Hırsızlar önceden keşfedilmeyen konumlara giderek, kendilerine risk altına almazlar. Dolayısıyla evinizde ki menkul konusunda değerli olan parçaları muhtemelen öncesinde gözlemlenmiştir.

Özellikle bu nokta da maddi değeri yüksek olan eşyaların tespiti gerçekleştirdikten sonra hırsızlar evinize girmek için birkaç plan denemeleri yapacaktır. Bu yüzden öncelik olarak ortalık yerlerde kesinlikle değerli ve kıymetli eşyaların bulunmaması gereklidir.

  • Mümkün mertebe, evinize tanımadığınız kişileri asla almamaya özen göstermelisiniz.
  • Bu nokta da birçok kişinin hırsızlığa maruz kalındığı gözlenmiştir.
  • Hırsızlar evlere daha çok kapıdan girmeye çalışarak, izlerini belli etmemeye çalışmaktadır.
  • Tanımadığınız bir apartman dairesinde ikamet ediyorsanız, kişiyi mutlaka görmeye çalışmalısınız. Çünkü elektrikçi veya tamirci gibi kılıklara girerek, insanları rahatlıkla kandırmaktadır.
  • Bu nokta da pasif bir tedbir olarak, çelik kafes veya çelik kapı gibi önemler alabilirsiniz.
  • Diğer bir caydırıcı tedbir ise, evden dışarı herhangi bir konuma gittiğinizde, evin bir noktasının ışığını açık bırakmaktır. Böylece hırsızlar eve girme konusunda biraz daha şüpheli yaklaşarak belki de girmekten vazgeçecektir.

Evet, yukarıda saydığımız pasif tedbir ile korunma ihtimalinizi yüzde yüz destekleyemeyiz. Bu tarz durumlar tamamen şans eseri olmakla birlikte sizlerin güvenliğini sağlamamaktadır.

Ev ve İş Yerlerinde Hırsızlığa Karşı Alınacak Aktif Tedbirler ve Alarm Sistemi Önemi

Bu noktada korkunuzu yenmek zorunda kalacaksınız. Korunma sağlamak amacıyla pasif yöntemleri geride bırakarak, aktif bir korunma sağlamalısınız. Bunun için hırsızların en büyük korkusunun yakalanmak olduğunu biliyoruz. 

Dolayısıyla evinizde bir alarm sistemi olması, başlı başına hırsızları uzaklaştıracaktır. Ardından olası olarak bir hırsızın girmesi halinde yüzde yüz kişiyi görmesi ve sesli olarak sizi uyarması, büyük güvenlik sistemidir. Bu yüzden evinizde en sağlam güvenlik olarak alarm sistemi kurdurmak, hem sizi hem ailenizi hem de mal varlığınızı ciddi anlamda korumaktadır. 

Eğer sizlerde bu tarz durumlarla karşılaşmamak istiyorsanız, güvenlik sisteminden olan alarm sistemini iyi tanımalı ve öncelik olarak yaşam alanlarınıza taktırmalısınız.