Alarm sistemlerinin bileşenleri incelendiğinde insanların karşısına, gaz detektörleri, su baskını alarmı, panik butonu, iletişim modülü ve kameralar gelmektedir. Bu sistemler gelişmiş teknolojiler sayesinde evlerimize rahatça adapte edilebilirler. Hangi alarm sistemine evinizin ihtiyaç duyduğunu bulduktan sonra işiniz çok daha kolaydır. Gerekli malzemeleri internetten temin edebilir ya da güvenlik firmalarından bizzat gidip inceleyerek satın alabilirsiniz. Seçtiğiniz ürün için gerekli kurulum talimatlarını yerine getirmesi için dilerseniz bir uzman kiralayabilir, gerekirse de kendiniz yapabilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kablosuz ürünlerin görüntü verip vermediği kontrol edilmeli ve durum değerlendirilmelidir.

Panik Butonu ve İletişim Modülü Montajı

Panik butonları evlerde herhangi bir noktaya yerleştirilebilir fakat monte edilen yerler arasında ışık düğmesi yanı olmamalıdır. Yanlışlıkla elin çarpması sonucunda açılabileceği için daha temkinli fakat kolay ulaşılır noktalara takılması gerekir. Üretilen birbirinden farklı panik butonlarından size en uygun olanı seçerek kurulumunu tamamlayabilirsiniz. İletişim modülleri genellikle alarm sistemleri panellerinin yakınına kurulur. Telefonla arama özelliği sağlayan bu modüller bazı alarm panellerinin içerisinde kendiliğinden vardır.

Gaz ve Su Baskını Detektörü Montajı

Bu detektörlerin kullanılacak yer seçimleri ev sahibine ve uzmanlara kalmıştır. Özellikle gaz detektörlerinin ocağın yakınlarında kullanılması daha mantıklıdır. Artan zehirli gazın direkt ocak etrafından odaya yayıldığı düşünülürse, bu noktalar en ideal noktalar haline gelmektedir. Bir su baskını olayında, en az zararla geçirmek istiyorsanız su baskını ürününü zemine en yakın noktaya monte etmelisiniz. Su baskınları, maddi ve manevi zarara uğratabilir bu yüzden son derece temkinli olmalısınız, herhangi bir su baskınına karşı kullandığınız ürünü test etmelisiniz.

Kamera Montajı

Kameralar görüntü alan ve bunların kaydını yapan ürünler olduğu için konumlandırılacağı yerler iyi seçilmelidir. Kameraların uzman yardımıyla takılması tavsiye edilir. Kablolu kameralarda duvara delik açılmalı ve kabloları buradan geçirilmelidir. Durum böyle olunca tek başınıza yapmanız hem doğru sonuçları size vermez, hem de yanlış bağlama ve görüntü alamama ihtimaliniz yükselir. Alanında uzman olan güvenlik sistemleriyle bu konu hakkında görüşerek kameralarınızı onların bağlamasını rica edebilirsiniz.