Yaşam alanlarının güvenli olabilmesi için çeşitli alarm sistemleri kullanılmaktadır. hırsız, yangın ve ihbar alarm sistemlerine yeni teknoloji olarak Sim kart modülleri eklenmeye başlamıştır. Gsm modüllü alarm sistemleri, alarm durumlarda kişileri telefon araması ve SMS yöntemiyle bilgilendirme yapmaktadır.

Alarm durumlarında bilgi verilmesini sağladığı gibi alarm sistemlerinin uzaktan çalıştırılması, durdurulması gibi işlemlerin yapılmasını da sağlıyor. Gsm modülleri, yangın algılama, hırsız alarmı gibi tüm alarm panellerine uyumludur. Ev ya da iş yerlerine kurulumu yapılan tüm alarm sistemlerine eklenerek, sistemin daha güvenli olması ve daha kolay yönetilmesini sağlamaktadır.

 

Alarm Kurulumu

Güvenlik için ihtiyaç hissedilen yerlere alarm sistemleri, kablolu ya da kablosuz sistemler olarak kurulur. Gsm modüllü alarm sistemlerinin kurulumlarında, sabit telefon hattı ya da gsm sim kartı kullanılabiliyor. Alarm paneline yüklenen modül, üzerinde takılı bulunan ve aktif olan sim kart rehberine ekli bulanan telefon numaralarının aranmasını sağlıyor. 

Gsm modülleri, android telefonlara yüklenecek olan uygulamalar ile alarm sisteminin uzaktan yönetilme çözümleri sağlıyor. Alarm sistemi olumsuz durum algıladığında, sesli siren sesi çıkartırken, aynı anda modüle eklenmiş olan telefon numaralarını aramaya başlayacak, uzakta olan telefon sahibini alarm konusunda bilgilendirme yapacaktır.

 

Alarm Çeşitleri

Güvenli bir ortam oluşturabilmek için ev ve iş yerlerine farklı amaçlar için üretilmiş olan alarm sistemleri kurulur. 

Kurulumu yapılan alarm sistemlerinin çeşitleri şunlardır;

  • Hırsız alarmı
  • Yangın alarmı
  • Gaz kaçağı alarmı
  • Tıbbi yardım alarmı
  • Su baskını alarmı

Alarm sistemleri kurulum yapılacak olan yerin özelliklerine göre kablolu veya kablosuz olarak kurulmaktadır. Finans kurumları, döviz büroları, kuyumcular ve ev sahipleri hırsız alarm sistemlerini gsm modüllü olarak tercih ediyorlar. İş yerlerinde ya da evlerinde olmadıkları zaman meydana gelecek olan olumsuzluklardan hemen haberdar olmak ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak istiyorlar. 

Aynı şekilde, gsm modül sistemleri, alarm izleme merkezlerine de bilgi aktararak, önlem alınmasını sağlayacaktır.

 

Hırsız Alarmı

Hırsız alarm sistemleri, caydırıcılık özelliği olan bir sistemdir. Sistemin daha güvenli olabilmesi ve dış müdahalelerin engellenmesi için kablosuz sistemler tercih edilmektedir. Kapalı alanlara dışarıdan giriş imkanları olan tüm kapı ve pencere bölümlerine yerleştirilir. Dışarıdan oluşacak zorlamaları algılar ve alarm sistemi devreye girerek, siren sesi ile çevreyi uyarmaya başlar. Siren sesi, hırsızlık yapmak isteyen kişileri panikletecek ve eylemin gerçekleşmesini önlemiş olacaktır. Gsm modüllü hırsız alarm sistemlerini kullanıcılar, mobil cihazları üzerindeki uygulamalar ile alarm sistemini istedikleri zaman durdurabilir ve tekrar çalıştırabilir.

 

Mobil Uygulamalar

Alarm sistemlerinin uzaktan yönetilebilmesi için kontrol panelinde Gprs modülü ve çalışır vaziyette sim kartın takılı bulunması gerekiyor. Akıllı cep telefonları, tablet ve bilgisayarlara kurulacak olan mobil uygulamalar üzerinden, sim kart numarası kullanılarak, alarm sistemi yönetilebilir. Mobil uygulamalar üzerinde, alarm sisteminin aktif olup olmadığı, alarm çalma durumları, hangi tarih ve saatte çaldığı gibi tüm bilgiler tutulur.