Alarm sistemleri, son yıllarda kullanım alan ve sıklığı önemli derecede artan bir sektördür. Ev, iş yeri ya da ihtiyacınız olan herhangi bir yerde hırsız ve benzeri kötü niyetli kişilere karşı veya gaz kaçağı ya da yangın gibi istenmeyen durumlara veya panik, sağlık sorunları gibi olumsuz durumlara karşı kullanım amaçlı kurulumları yapılır. İstenmeyen durumun ortaya çıkması durumunda ışık, ses veya telefon ile aramak suretiyle konu hakkında çevre ve bilgi sahibi olması gereken kişiler bu sistemler vasıtasıyla uyarılır. Peki, bu alarm sistemlerinin fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir.

Kablolu Alarm Sistemleri

Bu tür alarm sistemlerinde hareket dedektörü ( örneğin kapı açılması ya da insan hareketine duyarlı) , sensörler, harici siren ve alarmı aktif etmeye ya da kapamaya yarayan şifre paneli yani tuş takımı gibi donanımlar alarm paneline kablolar ile bağlanırlar. Alarm fiyatlarına etki eden çok önemli bir husus sistemin kablolu ya da kablosuz olmasıdır. Kablolu alarm sistemleri nispeten daha uygun fiyatlıdır.

Kablosuz Alarm Sistemleri

Yukarıda belirtilen alarm sistemi parçalarının, yapının kablolu sisteme uygun olmaması, görüntüyü veya iç dekorasyonu etkilemesi ya da kullanıcı isteği gibi birçok nedenden dolayı kablosuz olarak bir araya getirilmesi sonucu kurulan sistemlerdir. Sistem enerji ihtiyacını lityum piller ile karşılar. Bir alarm sisteminin kablosuz ya da kablolu olması da alarm sistemi fiyatlarına etkilidir. Kablosuz sistemler kablolu sistemlere oranla daha pahalıdır.

Fiyata Etki Eden Etmenler

Konumuzu oluşturan alarm sistemleri fiyatları İstanbul noktasında, bu sistem fiyatlarına etki eden hususlara kısaca ve özetle bakarsak;

  • Alarm sisteminin ne amaçla kurulacağı (örneğin yangın yada hırsızlık önleme amaçlı)
  • Kurulacak sistemin kablolu ya da kablosuz olması
  • Sistemin kurulacağı yerin büyüklüğü ve kullanılacak malzeme sayısı (örneğin dedektör ya da sensör sayısı)
  • Kullanılacak malzeme kalitesi
  • Sisteme kamera eklenip eklenmemesi gibi başlıcalarını saydığımız birçok unsur kurulacak alarm sisteminin fiyatına etki eder.

 

İstanbul için kalite standartlarına sahip bir alarm sistemi ortalama olarak 450- 500 TL bandından başlayarak yukarıda sayılan etmenlere göre çok daha yüksek meblağlara ulaşabilmektedir